Tutustuminen Oopperakummit ry:n toimintaan 30.9.

Hei Gaia, nyt on mahdollisuus tutustua Oopperakummit ry toimintaan yhteistilaisuudessa 

Tervetuloa syksyn upeaan verkostoitumistilaisuuteen
30.9.2025 klo 17.00 Musiikkitalolle 
Oopperakummit, Gaia Network, IWF 

Ohjelmassa on Sibelius-Akatemian ooppera Orpheus

Georg Philipp Telemannin Orpheus, tai ‘Die wunderbare Beständigkeit der Liebe’ on vuonna 1726 sävelletty barokkiooppera, jossa antiikin satu herää eloon runsaiden metaforien siivittämänä. Orpheus on sankari, jokakuolemaakin uhmaten haluaa noutaa rakkaansa tuonpuoleisesta – ja melkein onnistuu siinä herättäen tunteita ja ihailua, suruakin. Vilppu Kiljunen ohjaa tämän harvinaisen mestariteoksen Sibelius-Akatemian oopperan voimin; lavalla esiintyvät oopperakoulutuksen laulajat, oopperaorkesteri ja oopperakuoro. Musiikin johdosta vastaa Markus Lehtinen.

Illan ohjelma on seuraava: 

Klo 17:00 Tutustumista ja verkostoitumista Gaia Networkin, International Women’s Forumin ja Oopperakummien jäsenten kesken nauttien iltapalaa ja kuohuvaa Sibelius Akatemian Agorassa (kirjaston aula). 

Klo 17:30 Oopperakummit kertovat toiminnastaan 

Klo 17:45 Professori Markus Lehtinen kertoo illan oopperasta. 

Klo 18:15 Siirtyminen Musiikkitalon Sonore-saliin oopperaesitystä varten. 

Klo 18:30 Orpheus esitys alkaa. Esityksen kesto on yhteensä noin 2 h 30 minuuttia sisältäen yhden väliajan.

Ilmoittaudu Miia Forstenille, miia.forsten@icloud.com, viimeistään 1.9.2025 ja kerro samalla mahdollisista erityisruokavalioista. Tapahtuma on omakustanteinen. Ilmoittautumisen jälkeen saat laskun. Maksu, €65, kattaa oopperan pääsylipun, käsiohjelman, iltapalatarjoilun ja oheisohjelman.

Esteen sattuessa voit hankkia sijaisen, muussa tapauksessa lipputuotto menee Oopperakoulutuksen hyväksi.

Lisätietoja tilaisuudesta Gaian puheenjohtajalta Tindeltä